Perde Temizliğine Dikkat


Perdelik Kumaş ve tüllerinizin ömrünü uzatmak için mutlaka kullanma talimalarına uymaya özen gösterin. Mesela ipek ve keten gibi bazı kumaşlar, kuru temizlemeyi gerektirir. Bu tip Kumaşların elde veya makinada yıkanmaması önerilir.

Kuru temizleme gerektirmeyen, makinada yıkanabilecek perdeler çamaşır makinelerinde standart 30 derecede ve hassas yıkama ayarında yıkanmalıdır. Günümüz Makinelerinde perdeler için özel yıkama programları vardır.  Perdelerin kullanım ömürlerini uzatmak için perdeler üzerinde biriken tozlar periyodik olarak 30 günde bir elektrikli süpürge ile alınmalıdır. Bu sayede perdelerinizi daha geniş aralıklarla yıkamış olur ve perdenizin ömrünü artırmış olursunuz. Perdelerin gereğinden fazla yıkanması kumaşın / tülün yıpranmasına sebeb olur ve kullanım ömürlerini azaltır.

Önemli olan diğer bir husus ise şudur. Hiç bir kumaş ağartıcı özellik taşıyan (çamaşır suyu) temizleme ürünleri ile yıkanmamalıdır. Ayrıca ekru ve krem renk dahil bütün perdeler için renkli kumaşlara özel olan deterjan kullanılmalıdır.  Her tülün ve kumaşın ömrünü uzatmak için üzerlerine çeşitli kimyasal maddeler kaplanmaktadır. Ağartıcı temizleme maddeleri bu kimyasallara zarar vermektedir.   Perdelerimizin düşmanlarından birtaneside Güneştir. Perdeleri güneşlik veya stor perdeler ile güneş ışınlarından korumak gerekmetedir.  Perde Temizliği

Yorum Disqus Google

 
Top