Komşularımdan pek çoğu tekstilci. Elbette ev sohbetlerimiz dönüp dolaşıp yaptığımız işlere gelse de ortamın huzurunu bozmamak için sorunlarımızdan pek söz etmeyiz.
Ancak bu kez geçen hafta CNR Expo Fuarcılık AŞ'de yapılan 17. İstanbul Ev Tekstili Fuarı (EVTEKS 2011) ile ilgili sorunları anlatmaktan bir türlü kendini alamıyordu dostlar. Söylenenleri dinledim ama Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık'ı da arayarak resmi ağızdan geçen hafta fuarda neler olduğunu da sordum.
Öncelikle fuarın fiziksel şartlarından söz ediyor Başkan Küçükçalık, 650 Türk tekstilcisinin katıldığı medarı iftiharımız olan ev tekstili fuarının iç koridorları, dış alanları ve tuvaletler dahil olmak üzere ne sektörlerine ne de ülkemize yakışmadığını söylüyor. Uyarılara rağmen temizliğin yapılmamasına ise anlam veremiyor. Türkiye ev tekstili pazarının 3,5 milyar doları resmi, 2 milyar dolara yakınının Laleli'den bavul ihracatı olmak üzere 5,5 milyar dolarının ihracat olduğu, toplam pazar büyüklüğünün ise 14 milyar dolar olduğu dikkate alındığında CNR'ın konuyu neden bu kadar hafife aldığını anlamakta zorlanıyorum.
İşin ikinci kısmı ise biraz daha karışık. Ev tekstili fuarı TETSİAD ile ortaklaşa yapılıyor ve fuarda olagelenden farklı bir inisiyatif kullanıldığında karşılıklı olarak birbirlerini bilgilendiriyorlarmış. Oysaki CNR derneğe haber vermeden özellikle tekstil alanında kan kırmızı rekabet ettiğimiz ve ev tekstili konusunda burun farkıyla önde olduğumuz bu fuarda otoparkı Çinli tekstilcilere hem de fahiş fiyattan satmış. Allah'tan otoparkı Çinliler de beğenmeyip pankart açarak durumu protesto ederken, zaten otopark TOBB kriterlerine uymadığı için Çinli tekstilciler fuarın ziyaretçileri arasına girmişler. Bir yılın emeğini fuarda göstermek üzere stantlarda yer alan Türk sanayiciler, bu durumdan da epey rahatsız olarak Çinlileri kendi stantlarına sokmamışlar. İşin doğrusu, müstakbel müşterileri için dünyanın her yanından fuara uçak kaldırtan işadamları kendi müşterilerini bir nevi Çinli tekstilcilere sunmuş da olmuşlar. Bazı tekstilciler ise çok kızgın ve CNR'ı fuar yeri satmak için bu tutumu ülkeye vatan hainliği ile eşdeğerde tutuyor.
"Peki, bundan sonra ne olacak?" soruma TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık, 650 tekstilcinin haklarını korumak için dernekte değerlendirme yaptıklarını, CNR ile ilişkileri için kararın bu değerlendirme sonunda verileceğini söylüyor. Evet, teknolojinin sunduğu nimetleri dikkate alırsak fuarların önemi giderek azalıyorken bazı sektörlerde fuarlara hâlâ gerek var. Ancak işi sadece metrekare satmakla eşdeğer tutan fuar şirketlerini anlamakta her zaman zorlanmışımdır ama CNR'ın tutumu bu kez bende tavan yaptı..

Yorum Disqus Google

 
Top