Türk Perde Sektörü

Diğer üretim dallarında olduğu gibi Türk Perde sektörüde altın dönemini yaşamaktadır. Sürekli yenilenen modeller ve desenler bu sektördeki türk gücünü diğer ülkelere göstermektedir. Perde sektöründe ilk yıllarda fransadan ihraç edilen güpürler ve fistolar kullanılmaktaydı.

Günümüzde ise ihraç yerine sürekli ihracat yapan firmalarımız daha farklı ürünler piyasaya sürerek avrupalı ve asyalı alıcıları kendilerine bağlamışlardır. Türk perde sektörünün can damarı illerimiz Bursa ve Çorludur. Bunun dışında Denizlide'de yüksek bir üretim gerçekleştirilmektedir. Yıllık üretim baz alındığında en fazla üretim Bursada gerçekleştirilmektedir. Bu Rakam Milyar Metrelerle ifade edilmektedir.

İstanbulda bir kaç büyük firma üretim gerçekleştirmektedir. Bu firmalar Baydemirler A.ş ve Sancak TÜL LTD. ŞTİ' dir. Sektörün bu kadar gelişmesindeki en büyük etken argeye yapılan yatırımlardır. Sürekli yenilenen sektör her daim alıcı bulmakta ve satış yapabilmektedir. Mekanizmalı perde ürünlerindede çok fazla bir artış görülmektedir.

Piyasadaki ucuzluk ve kalite bu perdelerinde kullanılırlık oranlarını artırmıştır. Avrupa perdesi olarak bilinen bu perdeler ülkemizde her evde bulunmaktadır. Çin faktörü Türk perde sektörünü sekteye uğratamamıştır. Ucuzluk yerine kalite arayan alıcılar seçimlerini Türk firmalarından yana kullanmışlardır.
Yorum Disqus Google

 
Top