Her evlenen çiftin, evlenmeden önce yaptığı hazırlıklardır çeyiz. Özellikle eskilerden gelen gelenekler arasında günümüzde bile yerini sağlamca korumuştur bu kavram ve bir de çeyiz sandığı kavramı vardır ki o da süre gelen bir gelenektir.
                Erkekler için çok önemli bir mevzu olmasa da( ki genellikle olanın annesi çeyizi dizmektedir) bayanlar için çeyiz sandığı çok önemlidir. Çeyizin ihtiyaca göre serilmesi ve mahalledeki kolu komşu, eş dost ve akrabalar tarafından görülmesi, eksikliklerin de giderilmesi oldukça önemlidir. Basit bir çeyiz listesi yapmak gerekirse;
Mutfak alet ve edevatları arasında tencereler, çatal ve kaşık takımları, yardımcı ve elektronik mutfak aletleri yer alırken, özellikle dekorasyon açısından vazolar, lambalar, aynalar, perdeler, halılar önemli yer tutar. Çeyiz de yer alması gereken işlemeli örtüler de çok önemlidir. Bunlar arasında da dışarıdan alınabildiği gibi hediyelik olarak da elde yapılan ürünler; örtüler, nevresim takımları, yorganlar ve yastıklardır.
Çeyiziniz konusunda eksiklikleriniz varsa sizi mutlak Elif Perde’ye bekliyoruz. Evinizden çıkmadan eksiklerinizi belirledikten sonra Elif Perde bünyesinde bulabileceğiniz ürünlere Elif Perde’nin sanal mağazası www.elifhome.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Perde Çeşitlerimiz için alt sitemize bekleriz.

Yorum Disqus Google

 
Top