Her evin bir zorunluluğu olan perdeler, birçok çeşidi olması itibariyle de zaman zaman perde alışverişi konusunda bizi ikilemde bırakabiliyor. İşte bu karmaşaya düşmemek için yapabileceğimiz en iyi şey de perde bilgileri hakkında fikir sahibi olmaktır. Günümüzde en çok kullanılan perde çeşitleri arasında aliminyum jaluzi perdeler, ahşap store perdeler, ahşap jaluzi perdeler, katlamalı perdeler, kumaş store perdeler, gerdirme perdeler, panel perdeler, dikey perdeler gibi çeşitler yer almaktadır.

Genel olarak türleri için de birkaç bilgi vermek gerekirse store perdeler; kullanımı ve temizliği en rahat, ve en kolay kullanımlı mekanizmaya sahip perdelerdir. Genellikle işyeri ve büro perdesi olarak tanınsa da evlerde de kolaylıkla kullanılabilmektedir. Ortalama ömür itibariyle temiz kullanımda 5-6 yıla kadar dayanıklıdır.

Gelelim Jaluzi perdelere.  Jaluzi perdeler; genellikle sinema filmlerinde sıkça gördüğümüz perdelerdir. İçten perde mekanizmasına bağlı bir çubuk yardımıyla dışarının görüş alanını belirleyebilirsiniz. Katlama perdeler de bir mekanizma vasıtası ile açmak kapatmak istediğiniz zaman yukarı veya aşağıya doğru indirebileceğiniz perde mekanizmalarıdır. Oldukça da sık kullanılırlar.

Gerek evlerde gerekse işyerlerinde hatta okullarda bile artık katlamalı ve şık perdeler tercih edilebilmektedir. 

Yorum Disqus Google

 
Top