Perde Çeşitleri

Perde denilince akla ilk olarak tül ve düz kumaştan desensiz perdeler gelmekte. Bunlar eskidendi artıkgünümüzde onlarca perde çeşitleri var ve hatta modası bile var. Bu yazımızda perde çeşitlerini inceleyeceğiz. İlk zamanlardan beri kullanılan perdeler ne gibi bir değişim ve gelişime uğramış birlikte bakalım.

Ahşap Perdeler;
Eski Türk filmlerinde sıklıkla duyduğumuz pembe panjurların biraz daha gelişim renkten renge girdiği bir hali diyebiliriz. Genelde ahşap ve klasik tarzda evlerde yaygın olarak kullanılan perde çeşitleridir. Kullanıcısını yormaz ve uzun ömürlüdür, yıkama derdi de yoktur temizliğine özen gösterdiğinizde ise uzun yıllar sizinle kalabilir.Japon Tarzı Perdeler;
Adından da anlaşılacağı üzere Japon geleneğinden ülkemize gelmiş ve sevilen bir perdedir. Yapısal olarak farklı desenler ve tarzları vardır. Japon perdeler düz bir dayanıklı kumaşın perde şeklinde kullanılması da diyebiliriz yukarıdan aşağı doğru düz bir şekilde duran bu perde çeşitlerinde istediğiniz deseni kullanabilir ve özel kesim tasarımlar talep edebilirsiniz.

Kruvaze Perdeler;
Geniş evlerin tercihi ve gösterişin temsili diyebileceğimiz bu perde türleri, biraz dantelli biraz da tüllerle evinizi renkleri ve desenlerine göre şekilden şekle sokabilir. Biraz abartırsanız gösteriş, kararında kullanırsanız sadelik verir. Tamamen sizi temsil eden bir perde çeşidi diyebiliriz.
Perde çeşitleri sadece bu kadarla sınırlı değil size en çok kullanılan türlerin kısa bir anlatımını yaptık. Umarım beğenmişsinizdir. Mutlu günler dileriz (:

Fon Perde - Tül Perde - Kumaş Perde - Stor Perde - Jaluzi Perde - Dikey Perde - Katlamalı Perde - Kruvaze Perde - Zebra Perde - İp Perde - Balon Perde - Japon Perde - Perde Modelleri

Yorum Disqus Google

 
Top