Perde Seçimi.

Evimizin en önemli aksesuarlarıdır perdeler. Sizin yaşam stilinizi yansıttığı gibi aynı zamanda evinizin mahremiyetini de korur. Bu yazımızda perde seçiminde dikkat etmemiz gereken hususlara değineceğiz, hangi oda için ne gibi perdeler seçmeliyiz, renk seçimi ve daha fazlası.

Perde seçimine başlamadan, evinizde ne tür bir ışık istediğinize karar verin. Yani evinizin aydınlık ya da puslu bir havada görünmesi seçeceğiniz perdelere bağlıdır. Önce buna karar vererek başlayalım. Evinizde rahatlatıcı ve güneşli bir atmosfer oluşsun mu istiyorsunuz, gün ışığından en çok faydalanmak için tül perdeler kullanmalısınız, kotonlarda astarsız kullanılırsa daha çok ışık geçireceği için istediğiniz gibi olacaktır.

Kış günü evinize yansıyan soğuk güneş görüntüsünden kurtulmak isterseniz de sarı tül perdeler sizin için güzel bir seçenek olacaktır. Stor perdelerde ise tasarlana bileme olanakları ve kullanım kolaylığı ile kullanıcılarına mahremiyetlerini korumanın yanı sıra tasarlanabilir olmaları ile de evde farklı bir dekorasyon oluşmasını sağlamakta. Şeffaf stor perde seçimi ile evde daha fazla güneş ışığından faydalanabilirsiniz.

Salon perdeleri seçimi konusunda biraz daha özen göstermeliyiz çünkü salon bir evin en çok göze çarpan alanlarıdır. Misafirleriniz evinize ziyarete geldiklerinde ilk göze çarpan kısım salon perdeleri olacaktır. Salon perdeleri seçiminde bu nedenle perde üreticisi firmalar yüzlerce model üretmiştir.

Oturma odası perdelerini seçerken dikkat edeceğimiz hususlar ise odanın ışık alma oranı, halı ve mobilyaların renk uyumuna uygun renklerde ve desenlerde perdeler kullanılmalı. Günümüzün hemen her saatini geçirdiğimiz oturma odasında çift katmanlı perde kullanmalıyız. Yani güneşlik gündür ve gece perdeleri içinse daha kalın ve koyu kumaşlar.

Yatak odası perde seçimi ise en önemlisidir diyebiliriz.  Yatak odası bir evin en mahrem yeri olduğu için buralarda kullanılan perdeler daha çok mahremiyet içermeli ve kullanıcısının mahremiyetini sağlayacak nitelikte olmalıdır.

Yorum Disqus Google

 
Top