Yeni dairenizle kendi kişiliğinizi yansıtın...

Bir daireyi yaratmanın çözümü, ne tarz bir görünüm istediğinize karar verebilmekten geçer. Tarzını belirledikten j sonra dairenizin her odasına aynı temayı uygulamayı amaçlamalısınız. Her odanın benzer stile sahip olması i dolayısıyla akış, uyumluluk ve dengeyi bütünlüğünü sağlar. Fazla renk ve desen kullanmaktan çekinin. Bu, sayede eviniz daha sade ve büyük gözükebilir.

Renklerinizi belirleyin
En sevdiğiniz üç ya da dört rengi seçin ve bütün dairenizde kullanın. Çok farklı renklerde objeler ve kumaşlar; evin kesik, ayrı ve görsel olarak dağınık görülmesine neden olur. Örneğin, eğer mavi ve beyazdan hoşlanıyorsanız, beyaz bir duvar ve fildişi örtülü mobilyalar, mavi ve beyaz porselen aksesuarlar, açık ahşap masalar, rafları nitelendiren oturma odası yaratın. Yatak odanızda desenli yorgan kılıfı, yastık ve perde olarak derin bir mavi kullanabilirseniz.

Ölçülere dikkatinizi verin
Yeni mobilya ve aksesuar alırken odaların büyüklüğünü hesaba katmalısınız. Eğer salonunuz küçük veya orta boyutluysa, alanın çoğunu kaplayacak büyük ekranlı televizyon almaktan kaçının. Geniş yer tutan ya da kalabalık hissettirecek herhangi sandalye ya da pufa yatırım yapmayın. Daha küçük odalarda, bir veya iki küçük mobilya parçasıyla ya da sade geleneksel ahşap veya modern krom sandalyelerle uyum sağlayabilirsiniz.

Sıradışı yerlerden alın
Lüks dükkânları gezip çok para harcamak yerine antika dükkânları, bitpazarlarını, eskicileri denemelisiniz. Böyle yerler ilk kez dekore eden kişilere hazine dolu altın madeni gibi gelecektir. Az paralara odanızı benzersiz eşyalarla doldurabilmenin zevkini yaşayacaksınız.

Kalite ve yaratıcılığa hakkını verin
İlk dekorasyon projenizde bütçeyi düşünerek hareket etmeye çalışmanızın yanı sıra kaliteli, iyi yapılmış ve dayanıklı eşyaların öncelikli olması tavsiye edilir. Eğer yeni ama kötü yapılmış bir masayı sadece indirimde olduğu için alırsanız, en iyi ihtimalle, erkenden yaşını gösterir, belki de sadece bir kaç sene dayanır ve o zamanda yenisiyle değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bunun yerine, çizilmiş ama sağlam bir eski masayı alıp tamir etmek daha iyi bir seçim olabilir. Önemli nokta şu ki iyi yapılmış mobilyanızı ve aksesuarınızı ararken yaratıcı olun.

Listeler yapıp odaklanın ve İdeale ulaşın
Kafanızın karışmaması için önceden planladığınız bütün şeylerin listesini yapıp, oda ölçüleri ve genişlik koşullarını da ekleyin, ideal eşyalarınıza nerede, ne zaman rastlayacağını bilemezsiniz. Bu nedenle beğendiğiniz kumaşlardan örnek parça alın.


Yorum Disqus Google

 
Top