DÜNYA'DA YAMAÇ PARAŞÜTÜ SPORU

1940 yıllarında, Wright kardeşler başarılı ilk uçuşlarının yanında bir kaç parça perde kumaşından yaptıkları bir tür uçurtmayla başka bir havacılık olayına da öncülük etmişlerdir. Daha sonraları esnek yapıya sahip kanatlar üzerinde çalışma ve denemeler yapılmış,1948‟de basit yelkenkanatlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalar sırasında kanalların bir bot, araba ya da bir kişi tarafından yerden havalandırılması önemli bir gelişmeydi.

1961'den sonra kendi şişebilen ve süzülerek uçan paraşüt düşünülmeye başlandı. 1968'de koşarak ya da ayakta kalkış üzerine makale ve el kitapları yayınlandı. Bununla beraber 1980'lere kadar paraşütle yamaçtan düzenli olarak koşarak kalkışı yapılmadı. İlk olarak Fransa ve İsviçre Alplerindeki bir grup pilot, yelkenkanat pilotlarına özenerek dik yamaçlardan koşarak kalkış yapmaya başladılar. Böylece yamaçparaşütçülüğü giderek yaygınlaşmaya başladı.

İlk yamaçparaşütleri, uçaktan yapılan serbest atlayış paraşütlerinin açılışı sırasındaki basınca dayanıklılığına göre dizayn edildi. Ancak daha sonra bunun gerekli olmadığı görüldü ve kubbeler hava geçirmez kumaştan üretilmeye başlandı. Çok kısa bir süre sonra yamaçparaşütlerin kökenleri olan serbest atlayış paraşütlerinden çok farklı bir yapı kazandılar. Bu gelişmeye paralel olarak eğitim-öğretim programları düzenlendi. Termik ve yamaç rüzgarı kaldırıcıları kullanılarak uzun mesafe uçuşları gerçekleştirildi. Hızlı gelişmeyle beraber çeşitli ciddi kazalar da olmuş, yüksek emniyet ve performansı arttırmak amacıyla üreticiler her yıl yeni gelişmelerle yamaçparaşütleri üretip bunları teste tabi tutmaya başlamışlardır.

Yamaç Paraşütü ( Aktivite Park )

Bugün yamaç paraşütü sporu ucuz, hafif hava aracı ve doğayla iç içe olmasından dolayı geniş bir kitle tarafından tutulup sevilmiş ve dünyada sanayi ürünü konumuna gelmiştir.

TÜRKİYE'DE YAMAÇ PARAŞÜTÜ SPORU

Türkiye'de yamaçtan koşarak uçuş denemeleri, 1985'te ilk olarak serbest atlayış paraşütleriyle yapılmış, 1988'den itibaren yamaçparaşütleri sınırlı bir kitle tarafından ferdi olarak kullanılmaya başlanmıştır. 

1995 yılında Türk Hava Kurumu faaliyetleri arasına yamaçparaşüt sporunu da katmıştır. Dünyadaki gelişen yamaçparaşüt sporunun başından beri yakından takip edilmesine rağmen, bir dönem T.H.K.'nın içine düştüğü maddi zorluk nedeniyle yamaçparaşütü faaliyetleri çok sınırlı kalmıştır. Ancak, tepe ve dağlarıyla yamaçparaşütü sporuna çok uygun olan Türkiye'de bu spor dalının T.H.K. faaliyetleriyle, özel okul ve havacılık kulüpleri sayesinde kısa sürede yaygınlaşacağı düşünülmektedir.

1997 yılında ilk kez yapılan "1. Dünya Hava Oyunları”nı Türk Hava Kurumu organize etmiştir. Bu büyük organizasyon içerisinde Dünya Yamaçparaşütü Şampiyonası da düzenlenmiştir. Bu yarışmaya hazırlık amacıyla yine 1996 Eylül ayı içerisinde uluslararası bir test yarışması da yapılmıştır. 

1.DHO, Türkiye‟de yamaçparaşütü sporunun bir bakıma tanınmasına ve gelişmesine de öncülük etmişti.

İSTANBUL YAMAÇ PARAŞÜTÜ AKTİVİTE PARK

İstanbul yamaç paraşütü; İstanbul’un böyle geniş tarihine ve coğrafi yapısının güzelliğine gökyüzünde paraşüt eşliğinde bir kuş gibi süzülürken hepsini bir arada görmek ister misiniz? Aktivitepark olarak İstanbul’un birçok noktasında yaptığımız yamaç paraşütüyle bunca yaşanmış tarihi gökyüzünden selamlamak ölmeden önce muhakkak yapılması gereken listelerinin en başında yer aldığını biliyoruz. 

Aktivitepark olarak İstanbul’un 5 farklı noktasında yamaç paraşütü yaptırıyoruz. Bunca zaman İstanbul şehri neden bu kadar merak edilmiş ve tarihi yapısında neler olduğu hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Unutmayın ki Yamaç Paraşütü yaparken seçeceğiniz şehri tanımak ve hangi şehirde yapmak istediğiniz yaşayacağınız adrenalini ve hazzı daha yüksek seviyelere çıkarır bu konuda size bilgiler sunmaktan mutluluk duyarız.

İstanbulda Yamaç Paraşütü Yapmak İçin Aşağıdaki Siteyi Ziyaret Edebilirsiniz.

https://www.aktivitepark.com/istanbul-yamac-parasutu/

Yorum Disqus Google

 
Top